A’dan Z’ye Büyük Veri Nedir Big Data Kılavuzu

Sizler için A’dan Z’ ye Büyük Veri nedir Big Data Kılavuzu ile 3V kavramını inceleyeceğimiz ve büyük veri de nedir diye bakacağımız biz yazı hazırladım. Büyük Veri ‘nin hayatımıza hızlı girişi ve hızlı gelişen teknoji ile yeni yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Büyük Veri, gelişen teknoloji ve kullanıcı alışkanlıkları ile birlikte yeni kanallardan elde edilen çok çeşitli, karmaşık ve hızlı değişen verileri tanımlayan bir terimdir. Bu veri kümeleri o kadar kapsamlı ve o kadar büyük ki, geleneksel veri işleme yöntemleri ve geleneksel iş zekası ve veri ambarı çözümleri ile yönetmek zordur. Şimdi, her organizasyon bu rekabetçi pazarda yer almak, kullanıcılarını daha iyi tanımak ve bu yarışta öncü olmak istiyor.


Veri yönetimi ve büyük hacimli karmaşık veriyi işlemek ve yönetmek oldukça zordur ve büyük veri datalarını işlemek geleneksel yöntemlerle yönetmek kolay bir iş değildir. İşte bu noktada Büyük Veri ortaya çıkıyor. Büyük veri yeni bir uzmanlık alanıdır ve burada piyasa kazananlarını bu uzmanlık alanında yapılan çalışmalar belirleyecektir. Veri miktarının büyüklüğünün hiçbir önemi yoktur. Önemli olan işletmelerin veriyi ne kadar iyi yönettiği ve bu verilerle ne yaptığıdır.

Büyük Veri ile Neler Yapabiliriz

İşletmelerinizde büyük veriye neden yatırım yapmalısınız sorusuna cevap arıyorsanız işte birkaç neden;

  • Büyük Veri ile kullanıcılarınızı daha iyi tanıyabilir ve davranışlarını analiz edebilirsiniz
  • Büyük veri ile tahminleyici analiz yöntemleri ile ürün ve satış çeşitliliğini arttırabilirsiniz
  • Büyük Veri, iş stratejilerini destekleyecek analizler yapabilir ve öngörüler verebilir
  • Büyük Veri iş süreçleri içerisinde veri kümelerinden değer elde ederek, iş stratejileriniz için yeni kanallar açabilir

Yukarıda ki ana başlıklar nedeni ile işletmeler, çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Yapılan çalışmaların birçoğunu hayatımızdan tanıyoruz. Örnek vermek gerektirse; Netflix, Google, Amazon, sigorta uygulamaları ve birçoğu … Ayrıca, Büyük Veri ‘yi birleştirerek, herhangi bir işe dönüştürme kapasitesine sahip yeni startup ‘lar ve iş fikirleri üretebilirler.

Büyük Veri uygulamaları bilgi teknolojileri içersinde dar bir alan ile sınırlı değildir. Büyük Veri ile yapılan çalışmalar birçok sektörde kullanılmaktadır:


  • Fintech
  • Robotik
  • Meteoroloji
  • Tıbbı Çevre araştırması
  • Bilişim ve siber güvenlik

Büyük Veri miktarı hayatımıza giren uygulamalar ve sosyal medya ile katlanarak artmaya devam ettiğinden, analiz etmek kolay değildir. Ancak, bu verilerin doğru yönetimi ve işlenmesi, işletmeniz için stratejik açıdan yeni bakış açıları kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu çalışmalara başlamadan önce Büyük Veri ‘nin uğraştığı sorunları iyi anlamak gerekir.

Büyük Veri Problemleri ve Veri Yapıları

Bir uygulamaya başlamadan önce, ilk olarak ne ile uğraştığımızı anlamamız gerekir. Bu noktada veri yapılarını 3 ana kategoriye ayırabiliriz.

Yapılandırılmış Veri

İlişkisel olarak ve anlamlı bir biçimde depolayabileceğiniz, işleyebileceğiniz ve erişebileceğiniz her türlü veri yapılandırılmış veri olarak sınıflandırılabilir. Veriler veri tabanlarında ilişkisel ve temiz bir şekilde saklanır. Verilerin yapısı ve birbirleri ile olan ilişkisi bilinmektedir. Yapılandırılmış verilere örnek olarak, e-ticaret sitelerinin, uygulamaların ve işletmelerin günlük işleyişinde ürettikleri ve depoladıkları verileri düşünebiliriz.

Yapısal Olmayan Veri

Birbileri ile herhangi bir ilişkisi olmayan, işlenmemiş ve bir yapıya veya formata sahip olmayan veriler yapılandırılmamış veri olarak adlandırılabilir. Veri boyutu büyüktür ve veriyi anlamlı ve yapısal hale getirmek kolay değildir. Veriler metin dosyaları, videolar ve fotoğrafların bir karışımını içerebilir. Yapılandırılmamış veri örneği olarak, Instagram, Facebook, Twitter verileri, Google arama sonuçları verilebilir.


Yarı Yapısal Veri

Yapısal ve yapısal olmayan verilerin birleşimi olarak nitelendirebiliriz. Eğer veriler ilişkilendirilebilir ve kolayca işlenebilir ancak yapılandırılmamışsa, bir sistem üzerinde değilde dosya biçimde veya bir servis üzerindeyse yarı yapılandırılmış veriler olarak sınıflandırılabilir. Yarı yapılandırılmış veriler, yapısal veri özelliklerini içeren ancak geleneksel veritabanlarında saklanmayan verileri içerir. Yarı yapılandırılmış veri örnek olarak, XML, text ve web servisler verilebilir.

Büyük Veri 3 V Tanımı

Büyük Veri ihtiyacının ortaya çıkışı birçok teori ile anlatılmaya çalışılmıştır. En popüler görüş ise Garthner analistinin 3 V tanımıdır.

Büyük Veri 3 V Tanımı

Volume – Hacim

Büyük Veri ihtiyacı sosyal medya, istatiskler, sensörler ve veri akışının olduğu tüm kaynakları işleyip anlamlandırmaktır ve bu nedenli çok büyük veri hacmi oluşmaktadır. Bu nedenle, veri hacmi, verilerden çıkaralacak değer ile ilgili bir fikir verdiği için çok önemlidir. Ayrıca, belirli bir veri kümesinin Büyük Veri olarak değerlendirilmesi, verinin hacmine bağlıdır. Verilerin boyutu terabayt ve hatta petabayt arasında değişebilir. Bu nedenle hacim, Büyük Veri ile çalışırken dikkate alınması gereken önemli bir parametredir.

Velocity – Hız

Büyük veriyi geleneksel yöntemlerle işlemek ve incelemek istediğimizde günler ve haftalar sürebilir. Bu nedenle Hız ihtiyacının olması Büyük Veri için en önemli parametrelerdendir. Hız, verilerin alınması ve verilerin işlenmesi için geçen süre olarak düşünülebilir. Verilerin ne kadar hızlı üretildiğini ve işlendiği, veriden elde edilecek değeri belirler. Veri akışının büyüklüğü ve kapladığı hacim inanılmaz büyüktür. Bu noktada verinin alınma ve işlenme hızının ne kadar önemli olduğunu tahmin edemezsiniz. Bu yüzden hız Büyük Veri için çok önemlidir.

Variety – Çeşitllilik

Gelişen teknoloji ve yeni kullanıcı alışkanlıkları ile birlikte veri düşünüldüğünde, sadece düz metinler veya veritabanları aklımıza gelmemelidir. Veri, yapılandırılmış, yapılandırılmamış, sayısal, ses, video, pdf, fotoğraf, finansal işlemler ve konser aktiviteleriniz gibi farklı birçok aktivitelerimizden oluşan ve çok çeşitli veri türleri anlamına geliyor. Tüm bu farklı veri türleri, bir anlamda birbiri ile ilişkisiz ve işlenmeyi beklemektedir. Bu nedenle çok çeşitli ve büyük hacimli bu veriyi depolayıp, işlemek için yeni bir çözüm olmalıdır. Uygulamalar ve kullanıcı alışkanlıkları değiştiği için geleneksel yöntemler yetersiz kalmaktadır.

Bu nedenle Büyük Veri Problemleri 3 V ile tanımlanabilir.

Günümüzde giderek daha fazla işletme, rekabette avantaj yakalamak ve en iyi hizmeti sunmak için verileri analiz etmekte ve Büyük Veri çözümlerini kullanmaktadır. Bu nedenle, olası iş fırsatları ve bu potansiyeli kaçırmamak için kendinize zaman ayırın. Bu alanda kendinizi geliştirmeniz kaynak sıkıntısı yaşanan günümüzde sizi çok değerli kılacaktır. İşletmeler tarafından düşünüldüğünde yeni fırsatlar ve müşterilerinizi daha iyi tanımanıza imkan sağlayacaktır. Bugün bu fırsatı kaçırmanız ileride çok daha fazla zaman ve para kaybı anlamına gelmektedir. Büyük Veri ‘yi ileri analitik yöntemlerle birleştirerek sağlayacağı fırsatlar tüm stratejik kararlarınızda ve iş modelinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Bunlarla Paylaş:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir