Veri Bilimi ve Makine Öğrenmesi Nasıl Öğrenirim

Yeni başlayanlar için hazırladığım kılavuzumda, veri bilimi ve makine öğrenmesi nasıl öğrenirim sorusuna cevap veriyorum. Birkaç madde olarak vereceğim tavsiyeler umarım faydalı olur.

Hangi rolü seçmelisiniz ?

veri mühendisi, veri bilimci ve veri analisti ne yapar
veri mühendisi, veri bilimci ve veri analisti ne yapar

Veri bilimi birden fazla rol içerir. Öncelikle ingilizce literatürde geçen isimleri ve sonrasında türkçe olarak paylaşacağım. Veri bilimi rolleri Data Engineer, Data Scientist, Data Analyst yani, Veri Mühendisi, Veri Bilimci ve Veri Analisti olarak geçmektedir.


Öncelikli olarak hangi rolün size uyduğuna veya hangi yolda ilerlemek istediğinize karar vermelisiniz. Makine öğrenmesi nasıl öğrenirim sorunusunun cevabı belirleyeceğiz yolda Data Scientist olmaya karar vermenizle belirlenecek.

Data Engineer – Veri Mühendisi Özellikleri

Veri projelerinde birkaç adım bulunur. İlk olarak veriler nasıl hazırlanmalı ve nerede tutulmalıdır?

Veri mühendisleri verilerin altyapı, entegrasyon ve veri bilimciler için sunumunu yapıyor diye özetleyebilirim. Örnek üzerinden gidersek, incelenecek veri, analiz edilmek için big data platformu üzerinde sunulacaksa, bu verinin ilişkisel olarak hazırlanması, big data ortamına taşınması, test edilmesi ve belirli periyotlarla güncel tutulması veri mühendisinin görevidir.

Bütün bunlara ek olarak veri kırılımları (yıl,ay,gün gibi) , hesaplanmış measure ‘lar veya yeni hesaplamalar yapılarak kararlaştırılan platformda geliştirmesi yapılır. Bu aşamadan sonra testler başarılı ise analiz edilmek üzeri veri bilimci çalışmaya başlayacaktır.


Eğer ETL, Büyük Veri, Veri Ambarı ve programlama dillerine yatkınsanız, Veri Mühendisliği sizin için uygun olabilir.

Data Scientist – Veri Bilimci

Daha sonrasında temizlenmeli, modellenmeli ve grafiksel olarak gösterilmelidir.

Veri projelerinin en çok zaman alan kısmı veri hazırlığıdır. Okuyacağınız tüm kaynaklarda en çok tekrarlanan konu veri hazırlığının projenin en çok zaman alan kısmı olduğudur. Bu işin büyük çoğunluğu veri mühendisleri tarafından yapılmaktadır. Ancak veri mühendisleri veri dağılımı, temizliği ve eksik veriler gibi kavramlarla ilgilenmez.

Veri Bilimci, sunulan veri üzerinde istatistikler ve çıkarımlar yaparak. Veri dağılımını optimize eder ve eksik veriler ile gürültülü verilerin temizliğini yapar. Verinin modele uygun hale getirilmesi veri ön işleme ve veri temizliği olarak geçer ki bu modelin sonuçlarının doğruluğunu direk etkiler.


Veri bilimci istatistik bilmeli, makine öğrenmesi algoritmalarını bilmeli ve problem çözme yeteneğine sahip olmalıdır.

Eğer istatistik biliyorsanız, makine öğrenmesi algoritmalarına ilgi duyuyorsanız ve karışık matematiksel problemlerden hoşlanıyorsanız, veri bilimci olabilirsiniz.

Data Analyst – Veri Analisti

Son olarak veri üzerinden çıkarımlar yapılmalı ve bilgi elde edilmelidir.

Veri projeleri en sonunda bir çıktı oluşturur. Bu çıktı müşteri bağımlılığı analizi veya tavsiye sistemi çıktıları olabilir.

Veri analisti bu çıktıları yorumlar, analiz eder, üzerinde yeni araştırmalar yapar ve sonucunda işe yarar bilgi çıkarımları yapmayı hedefler.

Eğer araştırmayı ve analiz etmeyi seviyorsanız ve yine istatistik bilgisine sahipseniz, veri analisti olabilirsiniz.

Veri Bilimi Programlama Dili Seçimi

Veri Bilimi projeleri birçok programlama dili ile yapılabilmektedir. Son zamanlarda Python, R, Scala, Java dilleri önplana çıkmaktadır.

Kütüphane bolluğu nedeni ile Python çokca tercih edilmektedir. Belirtmeliyim benim favorim Python dili.

R dili daha çok istatistikçiler tarafından tercih edilmektedir. İhtiyacınız olan tüm paketleri kolayca edinebilirsiniz.

Scala, Spark ile popüler olmuştur ve java framewor ‘üdür. Kullanımı ve öğrenmesi gerçekten kolaydır. İkinci favorim 🙂

Java ise tüm dillerle uyumluluğu ve geniş desteği ile tercih edilmektedir.

Hangi programlama dilini öğrenirseniz öğrenin, birini seçin ve ilerleyin. Hangi programlama dilini öğrenliyim yazımı inceleyebilirsiniz.

Kurs Alın ve Öğrenin

Rolünüze karar verdiniz ve size uygun bir progralama dili seçtiyseniz, kurslar alarak öğrenmenize hız katabilirsiniz.

Önerdiğim platformlar;

Uygulama Yapın ve Öğrenene Kadar Tekrar Edin

Kurslar ve öğrendikleriniz kısa bir süre sonra unutulacak, emin olabilirsiniz. Tekrar etmekten sıkılsanız dahi benzer örnekleri tekrar tekrar yapın.

Teoride öğrendiklerinizin uygulamaya dökülmesi çok önemli. Bunu yapmazsanız başa dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Yolculuğunuzda başarılar dilerim.

Bunlarla Paylaş:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir