Programlama Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler 2020 Güncel

İçinde bulunduğumuz çağın teknoloji ve bilim çağı olduğunu düşününce, artık sizde Programlama Öğrenmek ve bu alana adım atmak istiyorsunuz. Çoğu şirket, iş ilanlarının yarısını o işe özel uygulamalar veya programlama bilgileri ile yayınlıyor. 2020 yılında kariyerinize yön vermek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Programlama öğrenmek için aklınızda birçok önyargı var. Çok iyi matematik bilmeliyim, sayısal bilimlerde çok iyi olmalıyım veya bu kodların hepsini aklımda tutmalıyım diyor olabilirsiniz.


Size çok net söyleyebilirim ki Gerekmiyor !

programlama tavsiye rahatlayın

Rahatlayın ve Kahvenizi Alın

Programlama mantıksal bir yapı üzerine kurulmuştur. Bütün programlama dilleri aynı yapı üzerinde farklı kullanım özellikleri ile ön plana çıkarlar.

Tek yapmanız gereken programlama mantığını öğrenmek. Gerçekten bütün o kodları ezbere bilmeniz gerekmiyor. Programlamanın mantığını öğrendiğinizde, dokümanlardan veya örnek kullanımlardan ihtiyacınız olanı alıp kullanmanız saniyelerinizi alacak.

Programlama öğrenirken rahat olun, anlamadığınızda geriye dönebilirsiniz. Hiç kimse ilk duyduğunda harikalar yaratmıyor.


Hiç birşey gözlemlediğiniz kadar değil !!!

Kendinize Yol Haritası Oluşturun

Programlama öğrenmek için yola çıktığınızda oluşturacağınız yol haritası herşeyi kolaylaştıracak. Demek istediğim nereden başlamanız gerektiğini ve sırasıyla neleri öğrenmeniz gerektiğine karar vermelisiniz.

Herşeyi öğrenmek zorunda değilsiniz

programlama yol haritası olusturun

İlk olarak programlama mantığını listenizin en üstüne ekleyin

Uygulama programalamak bazen binlerce satır bazen de birkaç satır kod içerebilir. Bunun nedeni uygulamanın ne yapması gerektiği ile ilgilidir. Mesela sadece uygulamayı kapatan bir kod yazmanız gerekiyor olabilir veya onun bir parçasını.


Uygulama akış demektir. Bu akışa programlama mantığı diyorum. Teknik olarak ise Pseudo Code ile oluşturulabilir. Yani kod yazmadan uygulamanın akışını çizmek. Birazdan örnek bir akış göreceğiz.

Hangi Programlama Dili ile Başlamalıyım

Programlamanın mantığını öğrendikten sonra bir programlama dili ile yola çıkmalısınız. En kolay öğrenebileceğiniz size ve yapmak istediğiniz uygulamaya en uygun dili seçmelisiniz. Burada ki seçiminiz tamamen size kalmış.

Kariyerinizde değişiklik yapmak istiyorsanız node.js – react, veri bilimi ve makine öğrenmesine giriş yapmak istiyorsanız Python ile başlamanız doğru seçenekler olacaktır.

Kendinizi Rahat Hissettiğiniz Kod Editörü Seçin

Öncelikle bilmenizi isterim ki notpad ile kod yazmanız mümkün ancak daha öncede söyledim, herşeyi kendiniz yapmak zorunda değilsiniz.

Kod editörleri kodları otomatik tamamlar, hataları gösterir ve kodların düzenli olmasını sağlar. Bütün bunları yaparken kendinizi konforlu hissetmeniz de önemli.

Visual Studio Code, açık kaynak kodlu ve birçok eklenti kurabileceğiniz ve en iyilerden diyebileceğim kod editörüdür. İncelemenizi isterim. Alternatiflerini Google ‘lamanız yeterli olacaktır.

Programlama ile İlgili Önemli Terimler

Programala öğrenmeye karar verdiğiniz, bu yolda birçok kavram ile karşılacaksınız. Bunlara kulak aşinalığınız olması için anlatmak istiyorum.

Pseudo Code Nedir

Pseudo Code kelime anlamı olarak baktığımızda yalancı kod anlamına gelir.

Yani kod yazmadan, kod yazdığımızda ortaya çıkacak akışı ve sonucu Pseudo Code ile oluştururuz.

Yazı İle Akış Pseudo Code İle Akış

Başlangıç
Ekrandan bir sayı oku
Ekrandan ikinci bir yası oku
Bu iki sayıyı topla
Sonucu ekrana yazdır
Bitir

Başla
X sayısını oku
Y sayısını oku
T=X+Y
T değeri yaz
Bitir

Gördüğünüz gibi kod yazmadık ama yazacak olsaydık herşey hazır. Tam olarak akış oluşturmuş olduk.

Framework

Framework ‘ler çok sık yapmış olduğumuz işlemleri, metodları ve kütüphaneleri bir arada bulunduran çatılardır. Framework kullanmak zorunda değiliz, kullanmak ise zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır.

Framework ‘ler her dil için farklı yapılarda oluşturulmuştur fakat her dil için bir framework olmak zorunda değildir.

Peki framework tam olarak nedir? Bir alışveriş sitesi yapmak istediğinizi düşünelim. Bunun için sepet uygulaması, login kontolleri, stok yönetimi, alışveriş işlemleri ve birçok ufak method ‘a ihtiyacınız olacaktır.

İşte tam burada framework devreye giriyor. İçerisinde sepet ve login kontrolleri bulunan bir framework kullandığınızda hem zamandan kazanacaksınız hem de çok daha güvenli uygulamaya sahip olacaksınız.

Library

Library yani kütüphaneler, uygulamanıza ekleyebileceğimiz eklentilerdir. Yapmak istediğiniz işlem özelinde hemen her dilde kütüphane bulmanız mümkündür. Mesela Twitter ‘a bağlanan bir uygulama yapmak istediğinizde, kullanmış olduğunuz dilde yazılmış bir Twitter kütüphanesi var mı kontrol edebilirsiniz.

Script Dilleri

İlerledikçe birçok kavram ortaya çıktığını farkındayım ama merak etmeyin, programlama öğrenirken kulak dolgunluğunuzun olması önemli.

Script dilleri derlenmeye ihtiyaç duymadan çalışırlar. Derleme ne demek? Derleme, yaptığınız programlamanın makine diline çevrilmesi işlemidir. Yani bu aşamada bizi ilgilendirmiyor. Anlamını bilmemiz yeterli.

Script dilleri derlenmeden çalışır.

High Level Diller

İşte yeni bir kavram daha… Hiç merak etmeyin çok basit.

High level diller bir programlama dili üzerine yazılmış dillerdir. Yani Python ‘ın C ile yazılması veya Scala ‘nın Java üzerinde yazılmış olması onları High Level dil yapar.

Sadece anlamsal bir kavramdır.

Birinci Seviye Diller

Bunu tahmin ettiğinizi düşünüyor. C ve Java gibi diller birinci seviye dillerdir. Bir alt katmandan makine dili vardır ve bu nedenle en performanslı dillerdir.

Web Servisleri

Web servisi kavramı gelişen teknoloji ile büyük önem kazanmıştır. Uygulamanın method ve özelliklerine internet aracılığı ile ulaşabileceğimiz, güncelleyebileceğimiz veya işlem yapabileceğimiz kod arayüzleridir.

Websitenize hava durumunu veya dolar kurları bilgisi getirebileceğiniz ve başka siteler ile haberleşebileceğiniz arayüzler gibi düşünebilirniz.

API nedir

Web Servis ile çok karıştırılabilir. API ‘ler web servis aracılığı haberleşirler ancak anlamsal farkı, uygulamanın tüm fonksiyonları için web serviler ile oluşturulmuş yapılardır.

Hosting hizmeti aldığınız firmanın sağladığı API ile kendi hosting hizmet sitenizi oluşturabilirsiniz. Ya da bir muhasebe altyapısı sağlayan firmanın API yapısı ile muhasebe uygulamanızı oluşturabilirsiniz.

Bu aşamada sadece bu kadar yeterli.

Zamanla bu yazıyı geliştirmeme yardım edeceğinize inanıyorum.

Visual Studio Code Giriş

Bu Sadece Başlangıç Hiç Zaman Kaybetmeyin. Başlayın !

Yazımı bu aşamaya kadar okuduysanız, giriş seviyesinde ihtiyacınız olan tüm bilgileri edindiğinizi umuyorum. Buradan sonra alınacak çok yol var. Hazır olmadığınızı düşünmeyin veya yapamayacağınızı da… Rahatlayın ve bugün başlayın!

Sırada ne var?

Bu aşamada, makine öğrenmesine sadece anlamsal giriş yaptık. Makine öğrenmesi hakkında teknik bilgiler öğrenmek ve projeler yapmak istiyorsanız, aşağıda daha teknik bir yazı ve Python eğitimi için link ‘ler bırakıyorum.

  1. Veri Bilimine Nereden Başlamalıyım?
  2. Veri Bilimi Nedir Makine Öğrenmesi
  3. Makine Öğrenmesi için Python Eğitim Serisi
  4. Veri Bilimi Yüksek Lisans Programları

Bunlarla Paylaş:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir