Python Koşul İfadeleri – If – Else Kullanımı

Python koşul ifadeleri – if – else kullanımı ile artık programlama mantığı içerisine giriyoruz. Uygulamalarımız çalışırken önceden öngördüğümüz durumlara göre davranmalıdır ve bu durumları kontrol edebilmeliyiz. Python koşul ifadeleri uygulamanızın akışı içerisindeki kontrolleri yapmanızı ve akışı yönetmenizi sağlar.

Python Koşul İfadeleri ve Python Syntax

Gördüğümüz diğer derslerde yazdığımız kodlar tek satırdı ve bir sonraki kodumuzu yazdığımızda tekrar yeni bir satırda kodumuzu çalıştırıp sonuçlarını alıyorduk. Bu dersimizde yeni bir özellikten bahsedeceğiz Python Syntax.


Python Syntax , kodun okunabilirliğini arttıran ve temiz kod felsefesini hayata geçirmiş, kullanımı ve öğrenmesi çok kolay program yazımı kuralıdır. Çok satırlı kod yazdığımızda bu kurallara uymamız gerekir. Aşağıda if – else kullanımını incelediğimizde, if ifadesinden sonra gelen print(deger) ifadesi içeriye girintilidir. else ifadesine baktığımızda ise if ifadesi ile aynı hizadadır. Bunun anlamı if ve else aynı seviyededir ve if içersindeki print işlemi, if ‘in alt ifadesidir ve sadece if ‘in içerisinde çalışacaktır. Aşağıda ilk verdiğim Python örneğinden sonra bir altındaki örnekte Php kod örneğini paylaşıyorum. İki kodu incelediğinizde Python Syntax ‘ın ne kadar güçlü olduğunu göreceksiniz.

Python Kod Örneği;

deger = int(input())

if deger > 0:
  print(deger)
else:
  print(deger)

Php Kod Örneği;

$deger = 5;

if ($deger > 0){
echo $deger;
} else {
echo $deger;
}

İki örnek arasındaki okunabilirlik ve yazım kolaylığını farkettiğinizi düşünüyorum. Python ‘ın ilk öğrenilen dillerden olması ve popüler olması işte tam da bu nedendendir.


Örneğimizi tekrar alalım ve inceleyelim. Aşağıdaki örneğimizi IDLE üzerinde çalıştırdığınızda input() ile bir sayı girişi yapıyoruz. if ifadesinde girdiğimiz sayının 0 ‘dan büyük olma durumunu kontrol ediyoruz. Eğer girdiğimiz değer sıfırdan büyükse ilk print ifadesi çalışacak ve ekrana girdiğimiz degeri yazacak. Eğer girdiğimiz değer sıfırdan küçükse degeri ve “Sıfırdan küçük ! ” uyarısını ekrana yazacak. Örneği incelediğinizde ve çalıştırdığınızda konunun öğrenileceğini düşünüyorum.

deger = int(input("Lutfen sayı giriniz : "))

if deger > 0:
  print(deger) # 0'dan büyükse çalışacak
else:
  print(deger, " Sıfırdan küçük !") # 0 'dan küçükse çalışacak

Bir örnekte gerçek hayatımızdan düşünelim. Bir uygulama geliştirmek istiyoruz ve bu uygulama uyku saatlerimizi kontrol etsin ve sağlığımız ile ilgili bize bilgilendirme yapsın. Eğer 5 saat uyuyosak dinlenmemizi söylesin ve eğer 10 saat uyuyorsak bizi uyarsın ve ideal uyku saatinin günde 8 saat olduğunu söylesin.

uyku_saati = int(input("Gunde kac saat uyudugunuzu girip Enter 'a basınız: "))

if uyku_saati >= 10:
 print("Yetiskin icin ideal uyku saati 8 'dir. Uyku duzeninize dikkat ediniz")
elif uyku_saati <= 5:
 print("Biraz dinlenmeniz iyi olabilir")
else:
 print("Hersey normal gorunuyor :)")

Bu derste öğrendiklerimiz gelecek derslerde sıklıkla kullanacağımız bilgiler içeriyor. Bir sonraki dersimizde Python döngü ifadeleri – while – for döngüsü ile devam edeceğiz. 6. dersimize buradan geçebilirsiniz.


Bunlarla Paylaş:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir