Python Nedir ve Python ‘ın Temel Özellikleri

Python nedir ve Python ‘ın temel özellikleri nelerdir ? Python ‘ın avantajları nelerdir?

Python Nedir?

Python, birçok programlama dilini göre öğrenmesi kolay ve uygulama geliştirmesi basit script tablanlı ve nesne yönelimli programlama dilidir. Kolay kod yazımına ek olarak, Python kolay okunabilir söz dizimi (syntax) ile diğer programlama dillerinden ayrılmaktadır. En önemli avantajı ise ekipler halinde kod geliştirilirken, temiz kod oluşmasından dolayı bakım ve geliştirme maliyetinin düşük olması ve esnek geliştirme imkanı sunmasıdır.


Python ‘ın Temel Özellikleri

Python gelişmiş modül ve paket yönetimine sahiptir. Pypi üzerinde projelerinizde kullanabileceğiniz binlerce modül bulunmaktadır. İncelemek için: https://pypi.org/

Buna ek olarak kendi modül ve paketlerinizi oluşturup Pypi üzerine ekleyerek diğer kullanıcıların da faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Projenize bir paket eklemek istediğinizde örnek olarak Flask web uygulama framework ‘ünü aşağıdaki şekilde bilgisayarımıza kurabiliriz. Merak etmeyin şuan anlamadığınız tüm konular ileride detaylı ve uygulamalı biçimde anlatılacaktır.

pip install Flask

Python platform bağımsız çalışabilir. Kullandığınız işletim sistemi veya sunucu Windows, Linux, IOS ve Android olabilir. Python ile geliştirmiş olduğunuz uygulama bütün platformlarda sorunsuz çalışacaktır.


Birçok açık kaynak kütüphane, Big Data ekosistemi, Veri Bilimi uygulamaları Python ‘ı desteklemekte ve problemsiz olarak çalışabilmektedir. Örneğin; Hadoop, Spark, PyQT, PyJs, PyGUI, Kivy, PyGTK, Numpy ve Jupyter Notebook …

Sonuç olarak Python öğrenmek için ve özellikle Veri Uygulaması projesi geliştirmek için, kütüphane bolluğu, performansı, geniş destek gurupları sayesinde öne çıkmaktadır. Bir Veri Projesi ‘nde alternatif olarak Java ve Scala kullanılabilecek olsa da, popülerliği ve kolaylığı sebebiyle Python ‘ı kullanacağız.

Python Kurulumu

Windows, OS X ve Ubuntu için Python’u http://python.org/downloads/ adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. En son Python sürümünü 3.x.x indirmeniz yeterli olacaktır. Aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü ile karşılaşacaksınız.

En son Python sürümü

Kurulumu ileri seçenekleri ile ilerletmeniz başlangıç için ihtiyacımız olan tüm kurulumu gerçekleştirecektir.


Python IDLE – İlk Kod Merhaba Dünya

Python interaktif arayüzü, Python programlarınızı çalıştıran script arayüzüdür. Etkileşimli olarak yazdığımız kodları çalıştırır. IDLE ‘ı başlatmak için;

Başlat menüsünden IDLE (Python GUI) ‘i başlatmanız yeterli olacaktır ve aşağıaki arayüz açılacaktır.

Python IDLE (Python GUI)

>>> kod yazmamız için hazır beklemektedir. Aşağıdaki ilk kodumuzu Python IDLE (Python GUI) üzerine yazarak Enter ile çalıştırınız. Ekrana Merhaba Dünya yazacaktır.

print(“Merhaba Dünya”)

Python print("Merhaba Dünya")

Tebrikler, Python ile etkileşimli olarak ilk kodumuzu yazdık ve çalıştırdık. Bu ısınma turundan sonra Python ile gerçekten birşeyler yapmaya başlayacağız. Bir sonraki derse buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlarla Paylaş:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir