Python Yazdıma Fonksiyonu – Print Fonksiyonu Kullanımı

Python yazdırma fonksiyonu – Print() fonksiyonu vereceğimiz değerlerin çıktısını ekrana yazdırmak için kullandığımız fonksiyondur. Her programlama dili yazdırma fonksiyonuna sahiptir, bu yüzden uygulamamızı yazarken verilerin nasıl giriş ve çıkış yaptığını bilmeliyiz. Herhangi bir Python programından veri çıktısını almak için print () işlevi vardır. Kullanımı ile ilgili aşağıdaki örneği inceleyelim.

Python Print() Fonksiyonu ile Veri Yazdırma

Öncelikle IDLE Python uygulamasını başlatalım ve etkileşimli biçimde aşağıdaki her bir kod satırının çıktılarını deneyerek çalışma mantığını anlayalım.


print(1+2) # Ekrana 3 çıktısını verecektir
print(2 * 1, 5 + 4) # Ekrana 2,9 çıktısı verecektir
print(2 ** 3)  # 2 'nin kübünü ekrana 8 olarak yazacaktır
print(15 / 3)  # 5
print(16 // 3)  # 5
print(9 % 3)  # 0 

Python Input() Fonksiyonu ile Veri Girişi

Input() fonksiyonu girdiğimiz sabit değerleri dinamik olarak giriş yapabileceğimiz, girdiğimiz değere göre işlem yaptırmamızı sağlayan giriş fonksiyonudur. Hatırlarsanız yukarıda giriş ve çıkışları bilmemiz gerektiğinden bahsetmiştik. Print() fonksiyonu değerlerin Python yazdırma fonksiyonu iken, Input() fonksiyonu veri girişi yapmamıza olanak verir.

Aşağıdaki örnekte veri1 ve veri2 değişkenleri input() fonsiyonu ile değer ataması yapıyoruz. sonuc değişkeninde veri1 ve veri2 değerlerinin toplamının atamasını gerçekleştiriyoruz. Son olarak print() Python yazdırma fonksiyonu ile ekrana sonucun yazdırılmasını sağlıyoruz. Tüm fonksiyonları birarada kullandığımız aşağıdaki örnek ile bira daha ısınalım. Her bir kod satırını tek tek Python interaktif arayüzüne (IDLE) girelim ve sonuçlarını inceleyelim. veri1 = input() satırını çalıştırdığınızda veri girmenizi bekleyecek ve veri2 satırı çalıştırıldığında tekrar veri girişi yapmanızı bekleyecek. Bu sorunu nasıl çözeceğimizi bir sonraki adımda anlatacağım.

veri1 = input()
veri2 = input()
sonuc = veri1 + veri2
print(sonuc)

Yukarıdaki örneği incelerken farketmiş olmalısınız ki veri1 = input() çalıştırıldığında ekrana hiçbirşey yazmadı ve ne yapmamız gerektiğini yukarıda söylediğim için bilebildik ve bir değer girerek işlemi tamamladık. Bu gerçek bir uygulama olsaydı kullanıcımız ne yapacağını bilemeyekti. Yapılacak işlemi anlatmak için input() fonsiyonuna parametre göndeririz ve gerçekleşmesini istediğimiz işlemi anlatarak kullanıcıyı yönlediririz. Aşağıdaki örneği tekrar inceleyelim.

veri1 = input("Lütfen veri1 için sayı giriniz ve Enter 'a basınız : ")
veri2 = input("Lütfen veri2 için sayı giriniz ve Enter 'a basınız : ")
sonuc = veri1 + veri2
print("Islem sonucu : ", sonuc)

İki örnek sonucununda toplama işlemi değil birleştirme işlemi yaptığını farketmiş olmalısınız. Bunu ileride detaylıca inceleyeceğimiz tip dönüşüm metodları ile çözebiliriz. Örneğimizde int() tip dönüşümü uygulanarak sonucun nasıl değiştiğini görebilirsiniz.


veri1 = input("Lütfen veri1 için sayı giriniz ve Enter 'a basınız : ")
veri2 = input("Lütfen veri2 için sayı giriniz ve Enter 'a basınız : ")
sonuc = int(veri1) + int(veri2)
print("Islem sonucu : ", sonuc)

Eğitim serimizin ikinci dersi olan Python yazdırma fonksiyonu – Print() başlığı altında veri girişi ve veri çıkışı için kullanacağımız fonksiyonları inceledik. Bir sonraki derse buradan ulaşabilirsiniz.

Bunlarla Paylaş:

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
AnaliyzerGÜRKAN OKTAY Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
GÜRKAN OKTAY
Ziyaretçi
GÜRKAN OKTAY

print(9 % 3) işlemi sonucunda ekranda 0 sonucunu elde ettim, siz 3 demişsiniz.

aşağıdaki kodları da tek tek aynı şekilde yazıp çalıştırdığımda herhangi bir çıktı elde edemedim.
veri1 = input(“Lütfen veri1 için sayı giriniz ve Enter ‘a basınız : “)
veri2 = input(“Lütfen veri2 için sayı giriniz ve Enter ‘a basınız : “)
sonuc = veri1 + veri2
print(“Islem sonucu : “, sonuc)