SEO Zor Değil – Para Harcamadan Google Üst Sıraya Çıkmak

Para harcamadan Google üst sıraya çıkmak mümkün deseydim, birçok kirli bilgi ve yalan yanlış bilgiler içeren blog içerikleri gibi zaman kaybı olduğunu düşünürdünüz. Çoğumuz, SEO zor geldiği için ya da hata yaptığımız için üst sıralarda yer alamıyoruz.

SEO, basitçe %90 doğru kriterlere uymak %10 ise çok çalışmaktır. Gerçekçi olmak gerekirse SEO uzmanıyla çalışmanıza veya SEO uzmanı olduğunu söyleyen kimselerle çalışmanıza gerek yok.


Gözlemlediğim kadarıyla SEO konusunda ya eksik bilgi paylaşılıyor ya da uygulamada hatalar yapılıyor. Eğer bir işyeri veya devasa bir şirket sahibi değilseniz, tek kuruş harcamadan Google üst sıralara nasıl çıkarız anlatıyorum.

Öncelikle – Google Nasıl Çalışıyor

Google ‘ın nasıl çalıştığını anlamadan yola çıkmamız, sitemizin ciddi zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle dünden bugüne Google nasıl çalışıyor bilmeliyiz.

PageRank fikri ortaya çıktığında, Google site puanlama ve sıralama algoritmasını uzunca bir süre kullanıldı. Larry Page ve Sergei Brin, Stanford’da öğrencilerdi. Sıralama algoritmaları üzerine uzun süre çalıştılar ve teoride bir site ne kadar çok referans gösterilirlerse o derece değerli olacaktı. Her bir sitenin sayfasını robotlar ile tararlarsa neyin önemli olacağını anlayabileceklerdi. Böylece Google ilk günlerinde PageRank ile sonuçları sıralamaya başladı.


Google, bugün büyük ölçüde aynı şekilde çalışıyor, ancak çok daha karmaşık algoritmalar ile. Örneğin, tüm bağlantılar aynı ağırlığı taşımaz. Popüler ve trafiği olan bir siteden gelen bir bağlantı, yeni ve popüler olmayan bir siteden gelen bir bağlantıdan çok daha değerlidir. Onedio ‘dan bir bağlantı muhtemelen fazla popüleriteye sahip olmayan sitelerden gelen yaklaşık binlerce bağlantıya eş değer olacaktır.  


Bu da demek oluyor ki, Google ‘ı aldatmaya yönelik eski yöntemler işe yaramadığı gibi sitemize zarar verecek.

Peki bu durumda nelere dikkat etmeliyiz ?

Site İçi SEO

Google üst sıraya çıkmak için ilk işimiz, Google sayfamıza girdiğinde yardımcı olarak bizi doğru anlaması. O bizi doğru anlarsa biz de kendimizi doğru anlatırsak herşey iki tarafında mutluluğu ile bitecektir. Bunun için bazı standartlara uymamız gerekiyor. Site içi yapımız bu kriterlerin her birine uymalı ki anahtar kelimelerimiz doğru gruplanabilsin.

Site <title> etiketi anahtar kelimemizi içermeli, fakat burada anahtar kelime tekrarından kaçınmalısınız


İdeal olarak anahtar kelimeniz <title> etiketinde ilk sırada yer almalı

<title> etiketi maksimum 65 karakter olmalı

Sayfanız <h1> etiketi içermeli ve yine anahtar kelimeniz ilk sırada yer almalı

Diğer başlıklar hiyerarşik olarak <h2>, <h3> etiketi kullanılarak düzenlenmeli

Resimlerde alt bilgisi mutlaka girilmeli ve anahtar kelimenizi içermeli

Sitenizin meta açıklamasında anahtar kelimeleriniz mutlaka geçmeli

Sayfa içeriğiniz 300 kelime ve daha fazlasından oluşmalı

İçerik url ‘nizde anahtar kelimeniz geçmeli

Sayfa içeriğinin ilk paragrafında anahtar kelimeniz geçmeli

Sayfalarınızan diğer sayfalarınıza link çıkışı olmalı

Sayfa içeriğinde anahtar kelimeniz tamamın %2.5 oranını geçmemeli

Bütün bahsettiğimiz kriterler tamamsa, SEO uyumlu içerik oluşturdunuz demektir. Bu kriterlere dikkat etmediğiniz dönemi düşündüğünüzde trafiğinizin ve sıralamanızın zaman içerisinde değişimini keyifle izleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması

Site içi düzenlemelerini tamamladık. Buradan sonra ilk yapmamız gereken anahtar kelime analizidir. Mevcut durumunuz, rakiplerinizin durumu ve hedeflediğiniz nokta netleştiğinde, sitenizin popülerliğine veya yeni bir site olmasına göre değişiklerin süresi değişecektir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimeler nokta atışı odaklandığımız ve hit bir şarkı gibi düşünebileceğimiz, sayıları oldukça az ve mücadele etmesi zordur. Gitar kelimesini düşünürsek; gitar dersi vermek isteyen, gitar okulu olan, gitar satan, gitar aksesuarı satan gibi birçok kombinasyonda, herkes gitar kelimesine odaklanmıştır. Burada arama yapan kullanıcının içeriği bulması zorlaştığı gibi sitemizinde hedefleme dışı trafik almasına sebep olacaktır. Tabi ki sıralamamızda hızla gerileyecektir.

Biz uzun kuyruklu anahtar kelime tespitimizi gitar dersi kelimesi üzerinden araştıracağız. Burada sadece hayal gücümüzü kullanmamız, bulduğumuz kelimelerin gerçekten bir trafiği var mı veya rekabet etmemiz gerekecek mi tesbiti yapamayacağımız için eksik kalacak. Bu neden SEO araçları kullanmalıyız.

İlk kullanacağımız araç Ubersuggest. Ubersuggest, Neil Patel ‘in geliştirdiği ve içerisinde SEO analizi, anahtar kelime analizi, anahtar kelime tavsiyesi gibi özellikler barındıran bir araç.

Uzun kuruklu anahtar kelimeler, kullanıcların arama alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte verimli sonuçlar almamızı sağladı. Örnek olarak gitar derslerine uzun kuyruklu anahtar kelime araştırması yapalım.

Ubersuggest gitar dersi kelimesi
Ubersuggest gitar dersi kelimesi

Açıkca görülüyor ki gitar dersi anahtar kelimesi 6600 arama sonucuna(VOL) sahip. Alternatif uzun kuyruklu anahtar kelimeler ise daha az trafiğe ve daha az rekabet oranına sahip. Eğer içeriğimizi uzun kuyruklu anahtar kelimelere göre düzenlersek 6600+ diğer arama hacimleri kadar olasılığı arttırmış ve trafiğimizi de doğru oranda arttırmış olacağız. Sizde uzun kuyruklu anahtar kelimesi çalışması ‘nı inceleyebilirsiniz.

Alternatif olarak KeywordShitter, Google Keyword Planner kullanılabilir. Manuel olarak anahtar kelimelerin zorluklarını sıralamalarını araştırmak isterseniz SEOQuake ‘i Google eklentisi olarak kurabilirsiniz. SEOQuake çalıştığında aşağıdaki gibi sonuçların altına bilgi satırı ekleyecektir.

SEOQuake long tail anahtar kelime
SEOQuake uzun kuyruklu anahtar kelime

Biraz Beyin Fırtınası ile Anahtar Kelime Oluşturalım

Bu adımda, işe yarayabilecek gibi görünen gitar dersi için birkaç anahtar kelimeyi tanımlayacağız. Bu noktada listeyi değerlendirmeye çok fazla konsantre olmayın, çünkü kötü anahtar kelimeler işlemin bir parçası olarak otomatik olarak ortadan kaldırılacaktır. Burada tüm anahtar kelime tespitlerini yukarıdaki çalışmamızda Ubersuggest ‘den yardım alarak oluşturdum. 

Anahtar kelimelerimiz aşağıdaki gibi listelendi.

 • gitar dersi
 • gitar dersi youtube
 • gitar dersi video
 • gitar dersi videosu
 • gitar ritim dersleri
 • gitar dersi verenler
 • gitar dersi online
 • gitar dersi akor
 • gitar dersi almak istiyorum
 • gitar dersi saat ücreti
 • gitar dersi öğrenme
 • gitar dersi programı
 • gitar dersi ucreti

Anahtar kelime oluşturmakta zorlanıyorsanız, keywordshitter.com adresini açarak anahtar kelimeniz için binlerce uzun kuyruklu anahtar kelime tavsiyesi alabilirsiniz.

keywordshitter anahtar kelime oluşturma
keywordshitter anahtar kelime oluşturma

Off Page SEO

Off-Page SEO, back link bağlantılarını söylemek için süslü ve havalı bir yoldur. Ancak back link olmadan Google üst sıraya çıkmak çok zordur.

Dikkat etmemiz gereken tek şey doğal yollarla back link kazanmaktır.

Daha önce bahsettiğim gibi Google, yeni algoritması ile birlikte web’deki her bağlantıya ağırlıklı bir oy puanı vererek onları değerlendirir. Sitenizden bir başka içeriğe bağlantı verdiğinizde ve tam tersi sizin içeriğinize bağlantı aldığınızda, Google bunu bakmaya değer görecektir. Bağlantıyı alan site için, bağlantı altıdığı sitenin popülerliği kadar artı puan yazacaktır.

Link Yapısı

İçeriğinizde bir bağlantı oluşturduğunuzda, arka planda HTML kodu oluşturacaktır. Ve şunun gibi olacaktır.

<a href=”https://www.analiyz.com” title=”anahtar kelime”>Link Açıklaması</a>

Eğer anahtar kelimenize referans olacak ve içeriğinizi destekleyecek bir bağlantı verebiliyorsanız, abartmamak kaydı ile kurala uyarak bağlantı vermelisiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise toplam bağlantılarınızın çoğu hep aynı bağlantıyı veriyorsa Google sizi şüpheli birşeyler yapıyor diye işaretleyecektir. Bu işin faydası olduğu gibi yanlış kullanımda zararıda bulunuyor.

Diğer taraftan sitenize alacağınız bağlantılar daha büyük önem taşıyor. Bu sitenizin bağlantı verilmeye değer ve değerli olduğunu gösteriyor. Google bu durumda sitenize hakkını teslim edecektir. Peki kendiniz nerelerden bağlantı alabilirsiniz ? 

PDF bağlantılar için : slideshare

Blog bağlantılar için : blogger ,tumblr

Sosyal bağlantılar için : facebook, twitter, instagram, pinterest

Eğer video içerik üretiyorsanız kesinlikle : youtube

Bonus olarak, içeriğinizi özgün ve taklit edilmemiş tutmanız, herşeyin önünde geliyor. SEO, sabır ve zaman gerektirir. Tüm adımları yaptığınızda trafiğinizin hızlı bir şekilde arttığını göreceksiniz. Ancak bu sitenizin mevcut durumuna göre 3 ile 6 ay arasında sürebilir.

Başarılar diliyorum, kolay gelsin.

Bunlarla Paylaş:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir