Veri Bilimi Küllerinden Doğdu – Veri Bilimi Tarihi

Veri Bilimi tarihini incelerken farkettim ki Veri Bilimi küllerinden doğdu derken mübalağa yaptığımı düşünebilirsiniz ancak yeni trend Veri Bilimi geçmişte de trend bir alandı. Son zamanlarda ise popüler gündemin hayatımıza şekil vermesini hep beraber izliyoruz.

Kısaca veri ve veri ile bağlantılı olarak istatistik , veri madenciliğinin ve veri bilimi tarihinden bahsedelim. İlk olarak 1700 ‘lü yıllarda Bayes teoremi ve Regresyon analizi ile karşımıza çıkıyor. Haftalar ve aylarca çalışıp ancak sonuç üretebilen istatistik problemleri.


Uzun uzun Veri Bilimi tarihini anlatmak yerine 1700 ‘den bugüne kilometre taşları ile Veri Bilimi ‘nin hayatımızda ki yerininden bahsedelim.

Veri Bilimi Toz Bulutu İken – Data Collection

Veri Biliminin tarihi- 60 ‘lar tape kayıt

1960 ‘larda oda büyüklüğünde bilgisayarlardan, Nasa gibi dev oluşumların laboratuvarına girecek olan ilk sistemler yine de bugünün bilgisayarlarından çok uzaktı.

Veriler öncesinde tape ‘lerde tutulacak ve daha sonrasında yerini diskler alacaktı. İstatistiksel problemler bu sistemler üzerinde çalıştırıldığında haftarlar ve aylar sonra sonuçları görülebiliyordu. Yine de bir insandan çok daha hızlı ve gerçek anlamda devrimdi.

Tekrar etmek gerekirse Bayes Teoremi ve Regresyon Analizi 1700’lerde hayatımıza giriyordu.


O günlerin öncüsü IBM ve CDC, günümüze dev bir miras bırakıyorlardı.

Ahh 80 ‘ler Ne Güzeldi – Merhaba İlişkisel Veri Tabanı

Basit işlemlerden dev veri verkezlerine giden yolun öncüleri Oracle, IBM, Microsoft ve Informix, dönemin şirketlerinin ihtiyacını görecek ve İlişkisel Veri Tabanları ile yeni bir boyut kazandıracaklardı.

Firmaların soru sormaya başladıkları bu dönemde, ne sattım, nerede sattım, en çok ne sattım gibi soruların cevapları artık ellerinin altındaydı.

Günümüz Türkiye ‘sini düşündüğünüzde hala aynı soruları soruyoruz ve bunu 80’lerle neredeyse aynı yöntemle yapıyoruz. İlişkisel Veri Tabanları yeni bir kavramı, SQL ‘i hayatımıza soktu. Size bir soru soracağım. SQL biliyor musunuz ?


Haylaz Çocuk 90 ‘lar – Veri Ambarları

İlk veri ambarı nasıl ortaya çıktı

Teknolojik gelişim eşittir problem. Eyvah ! Sistemler çalışmıyor.

Günün bilgisayarları ve işlem güçleri düşünüldüğünde, hem günlük işlemlerin yapılması hem de raporlamalar için devasa SQL sorgularının çalıştırılması sistemleri ya kullanılmaz hale getiriyor ya da aksamalara neden oluyordu.

Günümüzde varlıklarını sürdüren Cognos ve Microstrategy yeni bir kavramı ortaya attılar. Veri Ambarı !

Nasıl yani verinin ambarı mı olur?

Çoklu boyutsal veri yapıları, OLAP ve tüm verinin ayrı bir veri tabanı sisteminde tutulması yani veri ambarı. Böylece günlük işlemler için ayrılmış bir sistem ve raporlamalar ile istatistiksel işlemler için farklı veri modelinde yeni bir sistem anlayışı ortaya çıktı.

O zaman bu veri bilimi baya değerli birşey olsa gerek… Yıl 90 ‘lar… Acaba o günlerde de yeni trend veri bilimi diyebilir miydik?

Uzaya Doğru – Toz Bulutundan Günümüze Veri Bilimi Tarihi

90 ‘lardan sonra internet devrimi ve evlere giren bilgisayarlarla hız kazanan teknolojik gelişim, yeni araştırmalar için gerekli maliyeti karşılayabiliyordu.

Dev veri merkezleri ile çok daha karmaşık sorulara ve istatistiksel probleme cevap bulunuyordu. En zor sorular bile saatler ve günler mertebesinde sonuçlanıyordu. Veri bilimi tarihinde , o günlerin ilk veri bilimi iş modeli karşımıza Google ile birlikte çıkıyor.

Bugün hepimizin ilk adresi olan Google ve sonrasında Amazon dünyaya hükmedecekti. Ancak kullanılan çözümler yetersizdi. İlk olarak 90 ‘larda kullanılan teknoloji ile günümüzün dev verilerini yönetmek neredeyse imkansızdı.

Sessiz sedasız yeni bir teknoloji doğdu. Sevimli oyuncak fil. Big Data.

Yeni veri modeli, yeni teknoloji ve paralel işlem gücü ve yeni trend veri bilimi. Bugün Google ‘a milyonlar kazandıran teknoloji.

Zaman içerisinde sosyal medya dalgasıyla da güçlenen ivme ile birlikte, veri birikiyor ve birçok firmanın da iştahı kabarıyordu. Yıllarca istenen şey müşteriyi ve davranışlarını anlamak. Bunu yapacak veri bilimi alanında insan gücü ve sonrasında yeni ürünler.

Ve durmadı. Yeni sosyal medya kanalları, yeni iş modelleri ve dijital dönüşüm

Veri bilimi hep oradaydı ve doğru zamanı bekliyordu. Zaman içinde bir çok adı oldu.

İş zekası, data mining, veri bilimi..

Sanırım herşeyin bir zamanı var. Aramıza yeniden hoş geldin yeni trend Veri Bilimi !

Bunlarla Paylaş:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir