Veri Bilimi Nedir ve Veri Analizi Yöntemleri Nelerdir

Bu yazımda hergün popülerliği artan veri analizi ve veri bilimi konularında veri bilimi nedir ve veri analizi yöntemleri nelerdir sorularına cevap arayacağım.

Büyük Veri ‘nin patlama yaptığı bir dönemdeyiz. Hergün biriken veriyi mevcut yöntemlerle, Veri Bilimi olmadan analiz edip çıkarmak mümkün değil. Verinin artmasını destekleyen, teknoloji ve donanım altyapısındaki gelişmelerde, yeni teknolojilerin geliştirilmesini ve bu alandaki çalışmaların hız kazanmasını sağladı.


Bu yazıda geleneksel veri analizi yöntemlerine ve son olarak veri bilimi konusuna giriş yaptım.

Veri Analizi Nedir

Bilgisayar hayatımıza girdiği ve karmaşık işlemlerimizi bilgisayarlara devretmeye başladığımız günlerden günümüze kadar her alanda veri analizi yöntemlerini kullanıyoruz. Son zamanlarda yapay zeka ve derin öğrenme ile birlikte popülerliği artmış olsada çok daha geçmişten günümüze kadar veri analizi yöntemleri kullanılmaktaydı.

Bilgisayar hayatımıza girdiği ve karmaşık işlemlerimizi bilgisayarlara devretmeye başladığımız günlerden günümüze kadar her alanda veri analizi yöntemlerini kullanıyoruz. Son zamanlarda yapay zeka ve derin öğrenme ile birlikte popülerliği artmış olsada çok daha geçmişten günümüze kadar veri analizi yöntemleri kullanılmaktaydı.

Bugüne baktığımızda ise geleneksel veri analizi yöntemleri daha çok iş zekası alanı içerisinde, tahminleyici yöntemler makine öğrenmesi ve karar verici yaklaşımlar ise derin öğrenme yani Veri Bilimi içerisinde yer alıyor. Sizlerle, veri analizinin ilk aşaması ve halen gerçerliliğini sürdüren iş zekası yaklaşımı ile veri analizi nedir, inceleyeceğiz ve veri analizi yöntemlerine değineceğiz.


İş Zekası ve Veri Analizi

Şirketler, spor klüpleri, dernekler, sosyal oluşumlar veya yaşayan herbir kurum zaman içerisinde faaliyetlerde bulunur ve yaptığı faaliyetler sonucunda veri üretir. İş Zekası, geçmiş ve gerçek zamana en yakın üretilmiş veriler ile ilgilenir. Bir e-ticaret sitesinin günlük faaliyetleri içerisinde yaptığı satışlar gün sonunda bir veri üretir. Gün sonunda hangi ürün, hangi kategori, hangi müşteri yani hangi sorusuna, ne zaman sorusuna yani geçmişe dair ne olmuş sorularına cevap veren tüm veri analizleri iş zekası konusudur.

iş zekası veri analizi

Veri analizinin temelinde veri ve istatistik hesaplamaları vardır. Veri üzerine uygulayacağımız istatistikler, geçmişte veya şuanda neler olduğu cevabını bize verecektir. Geçmiş veri analizi, geçmişten ders alıp birşeyleri deneyimlememize ve günün sonunda sonuçlarını analiz etmemize fayda sağlar. Ancak geçmiş verilerden analizler yapıp gelecek için tahminler yapmak istiyorsak işte o noktada tahminleyici analiz ve makine öğrenmesine ihtiyacımız olacaktır. Makine öğrenimi kullanılmadan geleneksel istatistik yöntemlerle tahminlemeler yapılabilecek olsada başarım oranı makine öğrenimine göre çok daha düşüktür.

Veri Analizi Yöntemleri Nelerdir

Veri analizi, veriyi inceleyerek işimize yaracak bilgiler keşfetmek veya karar verme süreçlerimizi destekleyecek görünmez bilgileri görünür yapmak amacı uyguladığımız yöntemlerdir.

Bütüne baktığımız zaman, veri analizi yaklaşımı etrafında çözümler arıyoruz. İstatistikten yararlanıyoruz, iş zekası araçları ile veri keşfi yapıyoruz, makine öğrenmesi ile tahminlemeler yapıyoruz veya derin öğrenme ve yapay zeka ile kendi kendine karar veren sistemlerle yeni bilgiler elde ediyoruz.


Dünü ve bugünü, iyi anladıysak, yarını görmek ve tahmin etmek istiyorsak, bir sonraki aşama olan Veri Bilimi yöntemlerini kullanmak zorundayız. Sırası ile Tanımlayıcı, Tahminleyici (Makine Öğrenmesi) ve Öngörücü (Derin Öğrenme, Yapay Zeka) Analiz diyebiliriz. Şuana kadar tanımlayıcı yöntemlerden bahsettik. Bir sonraki başlıkta Veri Bilimi ile devam edeceğiz.

Ne zaman makine öğrenmesi kullanılmalı ? Sırası ile Tanımlayıcı, Tahminleyici (Makine Öğrenmesi) ve Öngörücü Analiz

Veri analizi nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız aşağıda bahsettiğim her ana konu başlığını çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Listelenmiş olan veri analizi başlıkları dünden bugüne önem sırasına göre sıralanmıştır.

 • İstatistik
 • İş Zekası Yöntemleri
 • Makine Öğrenmesi Yöntemleri
 • Derin Öğrenme Yöntemleri
 • Yapay Zeka

Veri Bilimi Nedir ?

Son yıllarda başlayan teknoloji trendleri, big data ve veri bilimi ‘nin patlama yapmasıyla devam ediyor. Eğitimler, sertifika programları ve ülkemizde de yüksek lisans programlarının açılmasıyla sürekli trend olmayı başarıyor. Yeni trend veri bilimi yazımı okumanızı öneririm.

Veri bilimi bir problem etrafında, problem nedir, faydaları nedir ve nasıl çözebilir sorularını sorarak işe başlar. Daha sonrasında veri hazırlama adımı ile devam eder. Veri hazırlık sürecini üç adımda inceleyebiliriz.

 • Veri seçimi
 • Veri işleme
 • Veri dönüştürme

Bu aşamalardan sonra verimize ve problemimize en uygun aloritma seçimi ile sonuçlara ve sonuçları iyileştirmeye odaklanırız.

Algoritmalar Supervised (Denetimli) ve Unsupervised (Denetimsiz) öğrenme olarak iki gruba ayrılabilir.

Supervised Learning – Denetimli Öğrenme algoritmaları aşağıdadır.

 • Logistic regression
 • K-NN algorithm
 • Support Vector Machine – SVM
 • Naive Bayes
 • Decision tree

Unsupervised Learning – Denetimsiz Öğrenme algoritmaları aşağıdadır.

 • K-means
 • Hierarchical
 • Gaussian Mixture
 • Neural Networks
 • Hidden Markov Model

Yukarıda bahsettiğim algoritmalar ile örnek çalışmalarımı ilerleyen dönemde paylaşacağım. Şu aşamada genel bir giriş yaparak sizleri bilgilendirmeye çalıştım.

Her geçen gün popülerliği artan ve iş alanları genişleyen veri ve veriden bilgi üretme yöntemleri diyebileceğimiz veri bilimi, şirketlerin ve devletlerin ilgi alanı içerisinde ve popülerliğini arttırarak gelişmeye devam edecek gibi görünüyor. Takipte kalın…

Bunlarla Paylaş:

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AnaliyzertaylanHatice Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hatice
Ziyaretçi
Hatice

Merhabalar ben matematik bolumu okuyorum bu alanda ilerlemek istiyorum fakat mezunların hangi universiteden mezun oldukları onemli mi ve kendime staj yapabilecek yer bulunabilir miyim ayrıca kendimi nasıl geliştirebilirim