WordPress Giriş ve WordPress Site Kurulumu Nasıl Yapılır

Dünyanın en çok tercih edilen web site framework ‘ü olan WordPress, Site kurmak isteyenler için, WordPress giriş ve WordPress Site Kurulumu Nasıl yapılır yazısıyla rehber hazırladım. WordPress Hosting satın alma çalışmalarını da adım adım gerçekleştireceğiz.

Şuan hali hazırda 58 milyonu aşkın kullanıcı tarafından tercih edilen WordPress, SEO uyumlu altyapısı, binlerce eklentisi, e-ticaret altyapısı ve ücretsiz olmasıyla, internet sitesi projelerinizde bir numaralı tercih olarak ön plana çıkıyor.


WordPress ‘in kurulumu ve yapılandırması oldukça basittir. Aşağıdaki adımlara geçmeden önce Linux altyapısına sahip veya WordPress Hosting uyumlu web alanınız olması gerekiyor. Eğer yoksa telaşlanmayın, ilk bölümü nasıl hosting alacağınıza ayıracağım.

WordPress Nedir ve WordPress Hosting Nasıl Alınır

WordPress ile hiçbir kod bilgisine ihtiyaç olmadan harika işler çıkartabilirsiniz. Açık kaynak kod yapısı sayesinde büyük kullanıcı ve geliştirici kitlesine sahip olan bir altyapı ile çalışmak, gelecekte olası problemlerin hızlıca çözülmesi anlamına geliyor.

Kısaca WordPress, açık kaynak kodlu olarak dağıtılmış ve ücretsiz temaları ile hızlıca içerik paylaşabileceğiz, sesinizi kitlelere hızlıca duyurabileceğiniz bir web sitesi altyapısıdır.

Adım Adım WordPress Hosting Satın Alma

WordPress hosting satın alma sadece WordPress değil, herhangi bir web sitesi kurulumuna başlamadan önce karar verilmesi gereken en önemli konu hosting seçimidir. Kurulacak olan web sitesinin altyapısına uygun olarak seçilecek hosting paketi web siteniz performansını doğrudan etkileyecektir.


Uzun araştırmalar sonrasında analiyz.com web sitesini barındırdığım Veridyen Hosting firması üzerinden nasıl WordPress Hosting alabileceğinizi anlatacağım.

1.Adım: Hosting Seçimi – Veridyen WordPress Hosting

Hosting seçimi aşamasında genellikle pazarlama stratejisi olarak birçok firma WordPress Hosting sattıklarını ve problem yaşamayacağınızı web sitelerinde duyurur. Bu teknik olarak doğru olsa da site performansı ve WordPress uyumlu hosting ‘lerin sahip olması gereken özellikleri barındırdığı anlamına gelmez.

Doğru hosting seçimi yaptığınızı kullanıcı deneyimleri ve teknolojilerle anlayabilirsiniz. Veridyen WordPress Hosting ‘in özellikleri ve başka bir firma tercihiniz için de referans niteliğinde özellikler aşağıda listelenmiştir.

Bir WordPress Hosting ‘in en önemli özellikleri Litespeed Cache, SSL Sertifikası, Php 7 son sürümü, CDN altyapısı ve WordPress yazılımı uyumluluğu.


Wordpress Hosting Özellikleri
WordPress Hosting Özellikleri

Veridyen WordPress Hosting hakkında detaylı bilgi :
https://www.veridyen.com/wordpress-hosting.html

2.Adım: WordPress Hosting Satın Alma

Hosting tercihimizi yaptıktan sonra WordPress hosting satın alma işlemini tamamlayıp, kurulum adımlarına geçeceğiz. Aşağıdaki göreselde 9,99 ‘luk paketi seçerek Satın Al butonuna tıklıyorum ve açılan ekranda aylık seçeneği ile ilerliyorum.

Sonraki adıma geçtiğinizde bir alan adınızın olup olmadığını belirterek ilerleyebilirsiniz. Eğer alan adınız yoksa satın alma işlemine eklenecektir.

Bu adımıda geçtikten sonra satın alacağınız hosting paketi sepetinize eklenecek ve ödeme yaparak işlemi tamamlayabilirsiniz. Tüm aşamlar bittiyse ve satın alma işemi başarılı ise mail adresinize erişim bilgileriniz ulaşacaktır. Bu bilgileri kurulum hazırlıkları aşamasında kullanacağız.

3.Adım: Worpress Kurulum Hazırlıkları

Hosting paketimizi satın aldık ve giriş bilgilerimiz elimizde, WordPress kurulum hazırlıklarına başlayabiliriz. Bu aşamada tek yapmamız gereken WordPress site kurulumumuza başlamadan önce WordPress ‘in ihtiyaç duyduğu teknik altyapı gereksinimlerini hazırlamamız.

Eğer ki WordPress uyumlu hosting aldıysak, database oluşturma adımı dışında tüm gereksinimleri sağlıyor olmalı. Sitemiz için bir database oluşturduktan sonra kuruluma devam etmek için bir hata alırsanız öncelikle hosting firmanızla iletişime geçmelisiniz.

Veridyen firmasının websitesini açıp, giriş yaptığınızda hosting hizmetleri menüsü altında Cpanel erişim linkine ulaşabilirsiniz. Açılan Cpanel yönetimi konsolunda Mysql veri tabanları yönetimi bölümü bulunuyor. Yeni bir veri tabanı oluşturarak devam edelim.

Wordpress Mysql Veritanı Cpanel Menüsü
WordPress Mysql Veritanı Cpanel Menüsü

Veri tabanına bir isim vermemiz ve verdiğimiz ismi kenara not etmeniz kurulum aşamasında geri dönmenizi engelleyecektir. Ben wp_deneme_db ismi ile bir database oluşturdum.

Wordpress Database oluşturma
WordPress Database oluşturma

Veri tabanımız da hazır ancak tamamlamamız gereken son bir adım daha var. Kurulum sırasında girmemiz istenecek bilgilerende bir diğeri de database kullanıcı bilgileridir. Hemen bir kullanıcı oluşturup database ‘imize bağlayalım. Kullanıcı tanımları hemen sayfanın alt kısmında bulunuyor. Ben yine wp_deneme_user adı ile bir kullanıcı oluşturdum. Siz istediğiniz adı ve şifreyi seçebilirsiniz.

Wordpress Veri Tabanı Kullanıcı ve Şifre Oluşturma
WordPress Veri Tabanı Kullanıcı ve Şifre Oluşturma

Database ve ona bağlamak istediğimiz kullanıcıyı seçip formu gönderiyoruz. İşte bu kadar! Artık kuruluma geçmek için herşey hazır. Şimdi WordPress kurulum dosyalarını nasıl indirip yükleyeceğiz bakalım.

4.Adım: WordPress Dosyalarının İndirilmesi ve Yüklenmesi

WordPress açık kaynak olarak kullanıma sunulmuş olsa da iki şekilde kullanmak mümkün. Bunlardan wordpress.com adresi üzerinden hosting hizmeti alarak hazır kurulum ile hemen içerik paylaşımına başlanması. Elbette bu bir hizmet olduğu için aylık ücret karşılığında kullanabiliyoruz.

Bizim ilgilendiğimiz isewordpress.org üzerinden indireceğimiz paketi kendi wordpress hostingimize kurup yayına başlamak. İlk olarak www.wordpress.org/download adresini ziyaret ederek, aşağıdaki ekran görüntüsünde ki wordpress paketini indirmeniz.

Wordpress Kurulum ve İndirme
WordPress Kurulum ve İndirme

Kurulum için paketi indirdikten sonra, Veridyen ‘in sunduğu dosya yöneticisi ile dosyayı hosting ‘e yükleyeceğiz ve dosyaları extract edeceğiz. Aşağıdaki görseldeki gibi dosyayı hosting ‘e yükleyip extract edin.

Wordpress Dosyaları ve Yükleme
WordPress Dosyaları ve Yükleme

Eğer herşey yolunda gittiyse aşağıdaki ekranla karşılaşmalısınız. Bir hata alıyorsanız veya farklı bir sayfa açılıyorsa yukarıdaki adımları tekrar inceleyiniz. Referans olması için public_html görüntüsünün son halini paylaşıyorum.

WordPress Site Kurulumu

Buraya kadar geldiysek tüm adımları başarılı olarak gerçekleştirdiniz. Tebrik ederim, çünkü bu adımda hazırladığımız bilgileri girip tek bir butona basacağız. En hızlı tamamlayacağımız adım diyebilirim 🙂 Hatta WordPress ‘in espirili bir sözüde beni destekleyecek.

www.siteadiniz.com ‘u açtığınızda aşağıdaki kurulum sayfası açılacak. Bu adımda sadece daha önce hazırladığımız database bilgilerimizi, kullanıcı adı ve şifremizi, istediğiniz site adı ve sloganı belirleyip kurulumu başlatıyoruz. Herşey yolunda gittiyse kurulum tamamlandı 🙂

Wordpress Kurulum Sayfası
WordPress Kurulum Sayfası

WordPress Giriş ve Giriş Ekranı

Artık kurulu WordPress sitesi sahibisiniz ve kurulum tamamlandığında sizi WordPress Giriş ekranına giderek sisteme giriş yapmanızı isteyen bir ekran karşıladı.

Sitenizin WordPress Giriş ekranına her zaman www.siteadiniz.com/wp-admin adresinden ulaşabilirsiniz. WordPress Giriş ekranı, sitenize içerik gireceğiniz, ayarlamaları yapacağınız, tema ve eklenti yüklemelerini yapacağız yönetim panelidir. WordPress Giriş ekranına kurulum sırasında belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifreniz ile girebilirsiniz.

Wordpress Giriş Sayfası : wp-admin
WordPress Giriş Sayfası : wp-admin

WordPress Giriş ekranı bilgilerinizi unutmanız durumunda, kurulumu yaparken belirlediğiniz mail adresi ile resetleyebilirsiniz.

Herşey hazır ve WordPress Giriş ekranından yönetim paneline yaptıysanız ilk içeriğimizi paylaşalım.

Worpress ile Yazı Paylaşma

WordPress Giriş ekranından giriş yaptıktan sonra kurulumla aktif olarak gelen iki tip içerik paylaşabilirsiniz. Sayfa ve Yazı tipinde içerikler.

Sayfa ‘lar daha çok iletişim, hakkımızda, referanslarımız, hizmetlerimiz gibi statik yazılardan oluşur.

Yazı tipi ise kategoriler ve etiketler altında paylaşacağınız içeriklerinizi temsil eder. Örnek vermek gerekirse, Yazı kategorisi haber olan altında güncel haberleri paylaştığınız ve spor, siyaset gibi etiketlediğiniz içerikler olabilir.

İlk olarak Haber adında bir kategori oluşturun.

Wordpress Kategori Ekleme
WordPress Kategori Ekleme

Yazılar menüsü altından Yazılar>Yeni ekle menüsünü açın. Yeni yazı eklemek için başlığımızı yazıp içeriğimizi oluşturabiliriz. Sağ menüden kategori ve etiket seçimini yapabiliriz. Etikeler yazımımız sırasında dinamik olarak oluşur.

Wordpress Yazı ve İçerik Ekleme
WordPress Yazı ve İçerik Ekleme

Eğer tüm içeriğimiz hazırsa sağ üst köşeden Yayımla butonuna tıkladığımızda, yazımız yayımlanacaktır. Artık www.siteadiniz.com sayfanızı ziyaret ederek paylaştığınız içeriği görebilirsiniz.

WordPress Kurulumdan Sonra Yapılması Gerekenler

WordPress ‘e giriş niteliğinde hazırladığım yazının sonuna geliyorum. Umarım keyif aldınız ve ilk WordPress site kurulumunu tamamladınız.

Bir sonraki aşama olan, sitenizde içeriklerinizi paylaşmadan önce yapmanız gereken ayarlamaları anlattığım ve WordPress SEO uyumlu içerikleri nasıl hazırladığınızı gösterdiğim WordPress SEO ile Arama Trafiğinizi Arttırın – WordPress SEO Plugins yazımı okuyabilirsiniz.

WordPress SEO yazımı okuyup tamamladığınızda profesyonel anlamda içerikler paylaşabilecek ve çok iyi sonuçlar alacaksınız.

Soru, görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Bunlarla Paylaş:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir