WordPress SEO ile Arama Trafiğinizi Arttırın – WordPress SEO Plugins

WordPress SEO çalışmaları ile sizde oyunun bir parçası olabilirsiniz. Web sitesi sahibi olmaktan daha önemlisi, SEO altyapısına sahip bir web sitesi sahibi olmaktan geçiyor. Yüz binlerce web sitesi içerisinden sıyrılmanın tek yolu SEO kurallarını uygulamak.

WordPress her ne kadar ücretsiz web sitesi sahibi olabileceğimiz bir araç olarak bilinse de, WordPress ‘in tercih edilmesinin en önemli sebebi SEO uyumlu altyapı sunmasıdır. Çok şanslıyız ki, onlarca WordPress SEO eklentisi kullanımımıza sunulmuş durumda. En önemli WordPress SEO plugin ‘lerini web sitesi trafiğini arttırmak için inceleyeceğiz.


WordPress SEO için İlk Yapılması Gereken

Eğer bir WordPress altyapısına sahip site kurduysanız ilk yapmanız gereken arama motorlarının index ‘lemesini engellemektir. Amacımız arama motorları tarafından görünür olmak ve arama trafiğimiz arttırmak olabilir ancak, makyajımızı yapmadan görünmek istemiyoruz. İlk intiba önemlidir. Web sitemiz hazır olmadan edinilecek izlenimi sonradan düzeltmek zor olacak.

Wordpress arama motorları indexleme açma - kapatma
WordPress arama motorları indexleme açma – kapatma

WordPress SEO Plugin Kurulumu ve Kullanımı

Temiz bir sitemiz var. Yazılarımızı paylaşmadan önce WordPress SEO plugin ‘i kurmalı ve ayarlamalarımızı yapmalıyız. Yazının girişinde de paylaştığım gibi, çok şanslıyız ki WordPress, SEO altyapısına sahip ve onlarcak eklentisi var. Biz burada sadece en iyi üç eklentiden bahsedeceğiz ve YOAST SEO ile anlatımımızı yapacağız. SEO ile arama trafiğini arttırmanın en önemli bileşeni, plugin eklentileridir.

YOAST SEO Kurulumu ve Kullanımı

SEO eklentilerinin kullanımı sitemizin içerik kalitesini, odak anahtar kelime analizini ve diğer seo kriterlerini kontrol etmemiz için kolaylıklar sağlıyor. Tüm bu kontrolleri yaparken Google SEO güncellemelerini kontrol ediyor, düzenli güncellemeler yayınlıyor ve eğer sitemiz yeni güncellemelerin gerisinde kaldıysa, hataları düzeltmemiz için bizi uyarıyor. Tüm bu saydıklarım takip etmesi zor işlemler, neyse ki SEO eklentileri, tüm bunları ücretsiz sürümlerinde bize sağlıyor.

Bu girişten sonra YOAST SEO için söyleyebileceğim tek kelime MÜKEMMEL ! analiyz.com sitesinde de YOAST SEO altyapısı kullanılıyor ve gerçekten kısa sürede yakaladığımız başarıda ciddi katkısı var.


WordPress ‘te YOAST SEO nasıl kurulur sorusuna gelecek olursak. Tek yapmanız gereken Eklentiler>Yeni Ekle menüsünü izleyerek YOAST SEO ‘yu aratmak.

Eğer ki daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz :
https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Wordpress YOAST SEO nasıl kurulur?
WordPress YOAST SEO nasıl kurulur?

YOAST SEO Ayarları

Buraya kadar herşey çok güzel ilerledi diye düşünüyorum. Artık elimizde mükemmel bir WordPress altyapısı ve üzerinde çok güçlü bir eklenti, YOAST SEO var.

Kurulum tamamlandıktan sonra sol menüde, SEO linki belirdi ve herşeyi buradan yöneteceğiz.


YOAST SEO Ayar Sayfası
YOAST SEO Ayar Sayfası

Yukarıda da gördüğünüz gibi anasayfam için tercihlerim yukarıda. Burada en iyi seçim veya en doğru seçim diye birşey bulunmuyor. Plugin sizi yanlışlarınızda ve doğrularınızda uyarıyor. Tek yapmanız gereken uyarıları dikkate almak ve gülen yüzü yakalamak 🙂

Yazılarınıza girdiğinizde de aynı şekilde aşağıda uyarılarla karşılaşacaksınız. Ne dersiniz bu yazıyı yazarken, şuanda bizim için ne uyarılar vermiş bir ekran görüntüsü alalım mı?

YOAST SEO Anahtar Kelime Analizi
YOAST SEO Anahtar Kelime Analizi

Canlı canlı paylaştım, umarım önüme geçmezsiniz 🙂

Başlıca özellikleriniz sıralayacak olursam:

  • Anasayfa Meta etiketleri düzenleme
  • Her içeriğe özel meta etiketler ve öneriler
  • Otomatik Robot.txt oluşturma
  • Otomatik XML sitemap oluşturma
  • Breadcrumbs ile sayfa linkleme
  • Title için öneriler ve uyarılar
  • Paragraf analizi ve anahtar kelime analizi
  • 301 redirects ile yönlendirme
  • Anahtar kelime analizi ve paylaşım analizi

All in One SEO Packs

Bir diğer SEO eklentisi All in One SEO Packs. WordPress community tarafından çokca tartışlan konulardan bir tanesi, YOAST SEO mu, All in One SEO Packs mi daha iyi olduğu konusudur. Ancak birşey kesin ! Hepsi bize yardımcı olmak için var ve eğer özgün içeriğimizi korursak her iki SEO plugin ‘de istediğimiz sonucu almamızı sağlayacak.

Benzer şekilde eklentile altında All in One SEO Packs plugin eklentisini aratarak, kurulumunu yapabiliriz. YOAST SEO ‘ya çok benzer şekilde yapılandırmamızı yaparak, içeriklerimizi paylaşabiliriz. Unutmamamız gereken tek şey, eklenti kurulumlarını yaptıktan sonra içerik paylaşmak.

Bu altın kuralımız olsun !

Herşeyi Yapabilen Gizli Güç : Rank Math

Hemen taze taze link paylaşayım :
https://wordpress.org/plugins/seo-by-rank-math/

Rank Math eklentisi tamamen ücretsiz olarak kullanılabiliyor ve gerçekten çok yetenekli. Yetenekleride bize çok fazla kontrol olarak geri dönüyor. Eğer biraz tecrübeli bir kullanıcıysanız harika sonuçlar alabilirsiniz. Fakat benim testimde çok fazla gereksiz konuya uyarı verdi. Bu tecrübesiz kullanıcılar için hata yapıyorum izlenimi verebilir. Yine fakat, çok güçlü ve harika bir SEO plugin ‘i.

Rank Math WordPress SEO Plugin Video Anlatım

WordPress JetPack ile Sitenizi Hızlandırın

Web sitenizi kurduğunuz anda, görünmez olan ancak çok önemli birkaç problemi çözmek zorundasınız. Bunların bir kısmını yukarıda çözdük. Bir tanesi var ki bütün çalışmlarınızı direkt olarak etkileyecek ve belki de herşeyi doğru yaptığınız halde kullanıcılar web sitenizi terk edecek. Site Hızı !

WordPress ‘in yeni versiyonları ile daha da güçlenen eklentisi bulunuyor. WordPress JetPack eklentisi web sitenizi hızlandırmanız için CDN desteği ile geliyor ve ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken Jetpack > Ayarlar menü yolunu izleyip Performans sekmesi altında ki Site Hızlandırıcı ‘yı etkinleştirmek.

Wordpress JetPack ile site hızlandırma ve CDN
WordPress JetPack ile site hızlandırma ve CDN

Site Performansı İçin Resim Boyutları ve Formatı

Eğer görsellerinizi kendiniz hazırlamıyor, ücretsiz servislerden yararlanıyor veya bu konuda ajans ile çalışıyorsanız, site performansı için resim boyutlarının ve formatının siteniz üzerinde ki etkisini de kontrol etmiyorsunuz demektir.

WordPress eklentileri içerisinde en çok tercih edilenlerden Smush eklentisi ücretsiz versiyonu ile oldukça güzel sonuçlar almamızı sağlıyor. Yeni eklenti eklemek için Smush adını aratmanız ve etkinleştirmeniz yeterli. Otomatik olarak tüm sistemi arayacak, bulacak, formatlarını değiştirecek ve tüm görselleri sıkıştıracak.

Google ‘ın Temmuz 2018 site performansı güncellemesinde, web sitelerimizde ki medyalar oldukça önemli bir yer tutuyor. İlgili açıklama için Temmuz 2018 Tarihli Google Hız Güncellemesi

WordPress Görsel Sıkıştırma ve WP Smush Eklentisi

Google Uygun Mobil Web Sitesi ve AMP Eklentisi

Farkındaysanız WordPress SEO çalışmalarında Google ‘ın tavsiyelerinden faydalanıyoruz. Bütün bu çalışmaların tek cümleyle tanımlamamız gerekirse ; Google ‘ın işini kolaylaştırıp, en doğru ve hızlı içeriği bulmasına yardımcı olabilirsek, Google ‘da bizi üst sıralara yerleştirecek. Kazan kazan sistemi!

Yine Google ‘ın yaptığı güncellemeler ile sitemizin arama motorlarında ki performansı doğrudan etkileyecek bir diğer konu sitemizin mobil versiyonu. Artık hemen hemen tüm WordPress temaları responsive ve mobil uyumlu olsa da, hızları desktop versiyonlar kadar hızlı değil.

AMP eklentisi tüm sayfalarımızın, hızlandırılmış AMP versiyonlarını oluşturarak, kullanıcılarımızın hızlı deneyim yaşamalarını garanti ediyorlar. Birçok eklenti olsa da, ben tercihimi ismi de kendisiyle aynı olan AMP eklentisinden yana kullandım. Eklentiler altından direkt olarak indirip etkinleştirmeniz yeterli olacak.

AMP eklentisi hakkında daha fazla bilgi için :
https://tr.wordpress.org/plugins/accelerated-mobile-pages/

WordPress SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları yaparken WordPress bize yardımcı olacak bir altyapı ile geliyor. Bunun dışında SEO çalışmlarında kurallar aynıdır. Bir sitenin diğerinden daha doğru sonuca sahip olduğu ancak bu şekilde anlaşılabilir.

SEO nedir ve nasıl yapılır başlıklı yazımı okuyarak ve uygulayarak çok kısa sürede üst sıralara çıkabilirsiniz.

WordPress için Off Page SEO ve Site İçi SEO

Bir önceki başlıkta SEO hakkında genel bir bakış ve yapmamanız gereken hataları gördüyseniz, adım adım uygulayabileceğiniz, SEO ‘nun en önemli adımlarının anlatıldığı Off Page SEO ve Site İçi SEO yazımla devam edebilirsiniz.

Tüm başlıkları tek tek uyguladığınızda, yüzde yüz SEO uyumlu, hızlı, AMP mobile sayfalar etkinleştirilmiş ve SEO kurallarını uygulayan ve SEO güncellemelerinde uyaran bir web sitesi sahibi olacaksınız. Bu kuralları uygulayan site sayısı o kadar az ki, çok kısa sürede iyi sonuçlar almanız mümkün.

Bunlarla Paylaş:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir